Anul Nou 2017 sărbătorit în Arhiepiscopia Aradului

Noaptea de Anul Nou

În noaptea dintre ani, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat în mijlocul clerului şi credincioşilor prezenţi în număr mare la Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad. Respectând hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat Slujba la trecerea dintre ani, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Inaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt despre ,,Veşnicie şi timp” – Dumnezeu şi creaţie (în baza citirilor scripturistice I Tim. 2; Luca 2), adică lucrarea divină ca timp şi spaţiu care are nevoie de pronia cerească spre desăvârşire, măsurarea unităţii acestora constituind permanent obiectul cugetării ca şi al comportării omeneşti. În acest cadru, Ierarhul a prezentat iniţiativa conducerii bisericeşti privind Anul  2017 – ca Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. La final, Chiriarhul a adresat urările cuvenite, dând îndrumările legate de viaţa creştină în cursul anului care a început.cls_4923

Sfânta Liturghie arhierească

În prima zi a Anului Nou civil când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului şi pe Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala arhiepiscopală din Arad, în fruntea soborului preoţilor şi diaconilor slujitori. În predica cu titlul ,,Praznic de înnoire” (pe baza citirilor scripturistice: Col. 2; Luca 2), înţelegând pentru Biserică şi lume, prin fiecare din momentele ce le aminteşte, adică Tăierea-împrejur cea după Trup a Domnului, Duminica dinaintea Botezului Domnului şi Sfântul Ier. Vasile cel Mare şi Anul Nou într-o legătură duhovnicească aparte chemând la reconsiderarea timpului trecut atât pentru cele greşite sau omise, cât şi la întărirea voinţei de îndreptare pe viitor, potrivit propovăduirii Sfântului Ioan Botezătorul ca şi a marelui Ierarh pomenit azi, implorând ajutorul divin pentru împlinirea îndatoririlor creştineşti şi cetăţeneşti cu mai multă stăruinţă. Şirul zilelor sărbătoreşti în mijlocul cărora este cea de astăzi grăieşte lămurit cu privire la această legătură Naşterea Domnului pentru renaşterea fiinţei omeneşti, circumciziunea pentru înnoirea continuă pe toate planurile vieţii, iar Boboteaza pentru sfinţirea întregii lumi, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

img_9316

img_9325

img_9347

Îndătinata recepţie de Anul Nou

În seara zilei, la reşedinţa eparhială a avut loc îndătinata recepţie, oferită de către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei preoţilor şi credincioşilor din municipiul Arad de Anul Nou. În numele preoţimii din municipiu şi al participanţilor la momentul festiv, părintele Gabriel Mariş, consilier social a rostit o frumoasă urare  în stil tradiţional pentru Chiriarh şi întreg Centrul Eparhial, la început de An Nou. Chiriarhul a răspuns acestor urări, împărtăşind tuturor celor prezenţi găndurile de Anul Nou, legate de munca celui din trecut cu obligaţiile pentru viitor. În mod deosebit, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat importanţa în acest an dedicată tematicii  Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, conchizând asupra păstrării unităţii în cadrul Bisericii Ortodoxe Române, a  întregii Ortodoxii, pentru propăşirea ţării şi poporului, în care scop Ierarhul face şi urările cuvenite pentru Noul An 2017.

Protos. Iustin Popovici