Numărul pe Decembrie al Revistei eparhiale ,,Biserica şi Şcoala” a Arhiepiscopiei Aradului

De curând a apărut în Arhiepiscopia Aradului publicaţia religioasă „Biserica şi Şcoala”, nr. 12/Decembrie 2016, care cuprinde 8 pagini. Din cuprinsul revistei precizăm următoarele titluri: Pastorala Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei la Naşterea Domnului – 2016 ,,Sfânt Crăciun în grai străbun”; ,,Profesorii Institutului şi Academiei Teologice din Arad – modele de formare teologică şi de cultură ecleziastică”, lect.dr. Marcel Tang; ,,Bucuria de a trăi tinereţea în frumuseţea sfinţeniei”, pr.dr. Cristian Trandafir; ,,Sfântul Ierarh Nicolae chip al blândeţii şi al bunătăţii”, pr.drd. Vlad-Sergiu Sandu; ,,Să rămână Decembrie!”, prof. Eugenia Groşan; ,,Mărturia celor curaţi cu inima”, prof. Florin Gaşpar.

Pe ultimele pagini ale revistei, la rubrica „Actualitatea eparhială”, sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană, precum şi itinerarul pastoral al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei. Pe ultima pagină se găsesc informaţii despre pelerinajele organizate de către Agenţia de Pelerinaje ,,Basilica Travel”. Revista poate fi cumpărată de la magazinele Diecezana, pangarul Catedralei arhiepiscopale şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie.

Protos. Iustin Popovici

IMG_8940