Apărătorii Ortodoxiei din timpul comunismului au fost comemoraţi de arădeni

În ziua de 9 martie, când se face pomenirea Sfinţilor 40 de Mucenici, în Arhiepiscopia Aradului s-au oficiat parastase pentru deţinuţii politici care au pătimit în vremea comunismului, pentru a apăra credinţa în Dumnezeu şi demnitatea poporului român.

Astfel, urmând îndemnul Sfintei Patriarhii, Chiriarhul arădenilor, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a săvârşit slujba de pomenire pentru eroi, în Catedrala arhiepiscopală din Arad. Cu acest prilej Ierarhul a adresat celor prezenţi un cuvânt de comemorare.

Slujbe de pomenire a celor care au pătimit în această perioadă s-au săvârşit în mai multe mănăstiri şi biserici din cuprinsul Eparhiei.

La propunerea Patriarhului Daniel, anul 2017 a fost declarat An comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, în ședința de lucru din 28-29 octombrie 2015 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Protos. Iustin Popovici

received_1344266772318658

received_1344266898985312

 

DSC_0077

 

bst
bst