Pomenirea celor ce au patimit in timpul regimului comunist ateu in orasul Ineu.

Intrucat Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a proclamat anul 2017 drept An Comemorativ al Patriarhului Justinian si al aparatorilor Ortodoxiei in timpul comunismului, iar ziua de 09 martie 2017 , ziua pomenirii Sfintilor 40 de mucenici, sa fie o aducere aminte si de jertfa celor care au patimit in aceasta perioada.

Din Incredintarea Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Dr.Timotei Seviciu Arhiepiscopul Aradului ,in Biserica Sfintii Arhangheli Mihaiil si Gavriil din Ineu,Protopopiatul Ineu,s-a savarsit slujba Parastasului,de un sobor de preoti in frunte cu parintele Adrian Zaha,protopopul Ineului,din sobor mai facand parte Parintele Sever Mocan de la parohia Traian-Ineu si Parintele Dan Turean preot slujitor la Parohia Ineu centru, pentru  cei care au patimit in timpul regimului comunist ateu,aparand Credinta in Dumnezeu si demnitatea poporului roman.

La slujba au luat parte credinciosi,dar  si elevii Grupului Scolar Mihai Viteazu din ineu,insotiti de dascalii lor,la final,potrivit traditiei noaste stramosesti fiecare participant ,primind ofrande aduse pentru cei pomeniti.

preot Călin Negruţ

IMG-20170309-WA0076