CERC PASTORAL –MISIONAR IN PAROHIA LIPOVA I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, în duminica a patra din Postul Mare,a Sf.Cuv.Ioan Scărarul,preoții din cercul pastoral-misionar Lipova s-au întâlnit în parohia Lipova.

Întrunirea a debutat la ora 12:30, în biserica parohială cu hramul, „Adormirea Maicii Domnului” prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, în prezenţa numeroşilor credincioşi veniţi la ceas de rugăciune. 

Cuvântul de învățătură a aparținut părintelui Victor Bocancios din parohia Ususău, care a vorbit despre Semnificația Icoanei în viața creștinului,evidențiind faptul că :“În aceste vremuri pline de rătăcire ,icoana este un dar ce poate ajuta tineretul să găsească adevăratul înțeles al vieții „.

La finalul întâlnirii preotul paroh Lazăr Ioan a mulțumit credincioșilor dar și preoților pentru participare la această Sfântă Taină.Ziua s-a încheiat cu o agapă frățească.

Pr. Ardeuan Florin

IMG_20170326_132453