Cerc pastoral misionar în parohia Șoimoș – Protopopiatul Lipova

În  după-masa zilei de 26 martie 2017 în Biserica cu Hramul „Bunavestire” din Șoimoș, Protopopiatul Lipova a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Misionar Radna coordonați de PC Pr. Murgu Marius. Fiind hramul bisericii din Șoimoș întâlnirea a debutat cu înconjorul Sfintei Biserici cu rânduiala îndătinată hramului bisericii.

S-a oficiat apoi Sfânta Taină a Maslului în prezența unui număr mare de credincioși. Fiind Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunisului,  PC Pr. Pădureanu Mihail de la Parohia Barațca  a prezentat la final referatul cu tema „Teologia icoanei(aspecte dogmatice și liturgice)”.

La final PC Pr. Jivănescu Vasile a mulțumit atât preoților din cadrul Cercului Misionar Radna prezenți cât și credincioșilor prezenți în număr atât de mare pentru participarea la marea bucurie a parohiei prilejuită de sărbătorirea ocrotitorului spiritual.

A consemnat,

Pr. Mircea Șirian

IMG-20170327-WA0001_1490603473843