,,Mâna umană” la Chișineu Criș

​Miercuri, 01 martie 2017, incepand cu orele 11.00, orasul Chisineu-Cris a fost gazda unui deosebit eveniment organizat cu ocazia sarbatoririi Zilei Internationale a Bolilor Rare.
​Arhiepiscopia Aradului prin Sectorul Social Filantropic și Misionar în parteneriat cu Asociatia Cetatea Voluntarilor Arad, având alături și alte instituții precum:Directia de Sanatate Publica a Judetului Arad, Primaria Orasului Chisineu-Cris, Judecatoria Chisineu-Cris, Politia Orasului Chisineu-Cris si firma Gualapack Nadab, au marcat aceasta zi prin organizarea la Chisineu-Cris a Campaniei cu sloganul: ,,Implicarea pacientului: cercetare”.
​Locul desfasurarii evenimentului a fost stadionul Orasului Chisineu-Cris. Aici peste 5000 de elevi impreuna cu profesorii si invatatorii lor, veniti din mai multe localitati ale judetului, si-au dat concursul pentru a alcatui cea mai mare mana umana, in semn de solidaritate cu cei care sufera de boli rare si sunt in suferinta.
​In debutul evenimentului a fost rostita o rugaciune, dupa care, parintele paroh Daniel-Mirel Dumitru, in cuvantul sau, a subliniat atentia si purtarea de grija pe care o manifesta Sfanta Biserica fata de cei bolnavi, atat prin rugaciunile si sfintele slujbe randuite pentru cei bolnavi, dar si prin intreaga sa lucrare de asistenta social-filantropica, spre mangaierea si ajutorul tuturor celor aflati in suferinta. Insasi aceasta mana umana alcatuita astazi este simbolul mainii lui Dumnezeu, mereu intinsa spre cei care sunt in suferinta, dar totodata, simbolizeaza si mainile fiecaruia dintre noi, pentru ca Dumnezeu de cele mai multe ori lucreaza prin oameni, asa cum s-a aratat si astazi, oamenii fiind unii pentru altii maini intinse ale iubirii lui Dumnezeu.
​Socotim ca a fost o actiune binevenita, mai ales acum la inceputul Postului Mare, perioada in care suntem chemati sa punem in lucrare faptele indurarii sufletesti si trupesti si care va avea impactul dorit pentru toti cei care au luat parte la ea.

​Preot Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chisineu-Cris I

image

image