Olimpiada de Religie – etapa judeţeană_ 2017

Seminarul Teologic Ortodox Arad a găzduit, sâmbătă 18 martie 2017,  etapa judeţeană a Olimpiadei de Religie ortodoxă pentru cl. VII – XII şi pentru elevii seminarişti, precum  şi a concursului „Lăsaţi copiii să vină la Mine”, destinat elevilor din cl. V – VI. Cei 196 de candidaţi au trăit emoţiile unui concurs şcolar dar şi bucuria întâlnirii cu ierarhul Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. În cuvântul Înaltpreasfinţiei Sale, dânsul a binecuvântat pe elevii participanţi şi pe profesorii lor, subliniind faptul că ei deja sunt „olimpici”, prin faptul că s-au calificat la această etapă şi „biruitori şi strălucitori”, precum Sf Cruce în învăţătura creştină şi în această perioadă binecuvântată a Postului Mare. Inspectorul şcolar pentru disciplina Religie, arhid. prof. Sirca Florin a subliniat faptul că această zi poate fi considerată o zi de sărbătoare pentru importanţa momentului în viaţa elevilor, a familiilor acestora şi a profesorilor, numind-o „Sâmbăta Olimpiadelor”, deoarece în această zi, în toată ţara se desfăşoară etape judeţene pentru elevii care studiază Religia, confesiuni diverse. Elevii care obţin locul I, la fiecare nivel de clasă se vor califica la etapa naţională care va avea loc la Craiova(cl. VII-XII) şi la Cluj(seminariile şi liceele teologice), în luna aprilie 2017.

Felitări elevilor premiaţi, cinste profesorilor coordonatori!

arhid. prof. Sirca Florin,

inspector şcolar

17408294_1237120903075591_1362300636_o

martie 2017 111

martie 2017 116