IPS Arhiepiscop Timotei a conferenţiat la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad

Înaltpreasfințul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a susţinut marți, 4 aprilie, conferinţa duhovnicească cu titlul ,,Mărturisire sfântă și mângâiere sufletească”, în Aula Magna a Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad. La eveniment au participat părinții profesori de la Facultatea de Teologie şi Seminarul Teologic din Arad, părinții consilieri de la Centrul Eparhial, zeci de tineri teologi, preoţi şi credincioşi arădeni, care l-au ascultat cu mult interes pe Ierarhul arădean. Conferinţa a fost organizată de Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi din România (ASCOR), filiala Arad, în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad.

Conferința s-a desfăşurat în două părți, în prima parte Înaltpreasfinția Sa a transmis auditorului că Sfânta Taina a Spovedaniei trebuie să fie săvârșită cu smerenie și cu părere de rău, cu încrederea că păcatul mărturisit nu mai trebuie săvârșit şi credinciosul să caute îndreptarea și înfrânarea de la păcate. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a expus foarte multe experiențe personale ca și duhovnic, acestea fiind foarte bune învățături și sfaturi pentru tinerii teologi, dar și pentru credincioși. În cea de-a doua parte Ierarhul  a dat răspuns întrebărilor care i-au fost adresate de către cei prezenți, majoritatea întrebărilor fiind legate de Sfânta Taină a Spovedaniei, dar și de canoanele care se dau de către duhovnic. Prezentarea conferinţei a fost făcută de către noul preşedintele ASCOR Arad, Cătălin-Iulian Drăgan, care a și mulțumit fostului președinte ASCOR Arad, dl. Prof. Marius Lăscoiu-Martin, pentru toată activitatea și râvna de care a dat dovadă în slujirea acestei asociații, promițând că împreună cu noua conducere va continua aceste activități cu multă dragoste și dăruire.

Student Marian Incicaș, ASCOR Arad

5

4

3

2