CERC PASTORAL MISIONAR LA PAROHIA ORTODOXA SUSANI PROTOPOPIATUL SEBIS

​In Duminica a 7-a dupa Pasti, preotii din cadrul cercului pastoral misionar nr 1 Protopopiatul Sebis, coordonati din incredintarea InaltPreasfintitului Arhiepiscop Dr Timotei Seviciu, de catre Pr. Herbei Valentin, s-au intalnit la Biserica Ortodoxa Susani, Protopopiatul Sebis, avand hramul ‘’Inaltarea Domnului”. Incepand cu orele 17:00 , s-a savarsit Taina Sfantului Maslu, fiind prezenti 8 Preoti, care s-au rugat pentru tamaduirea sufletelor si a trupurilor credinciosilor adunati in numar mare , atat din parohie cat si din parohiile invecinate.
Cuvantul de invatatura a fost adresat de catre Pr Heler Catalin de la parohia Prajesti centrat pe importanta rugaciunii in viata credinciosului in vremuri grele de incercari si suferinta, Iisus Hristos, Dumnezeu Adevarat marturisit de catre sfintii parinti la sinodul intai ecumenic de la Niceea . Dupa incheierea Sfintei Taine a Maslului, Pr Ancuta Dorel, preotul paroh la parohia Susani, a multumit tuturor credinciosilor si preotilor prezenti pentru dragostea si pretuirea de care dau dovada fata de Biserica. Tot cu acest prilej, Pr Ancuta Dorel a prezentat un referat cu tema ,’’Reprezentarea ortodoxa a icoanei Pogorarii Sfantului Duh’’, tema asociata cu ‘’Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor si al pictorilor bisericesti’’. Seara s-a inceiat cu o agapa frateasca.

Preot Ancuta Dorel

image

image

image