Filantropie la Spitalul Matern din Arad

Luni 8 mai 2017, a avut loc la Spitalul Matern o activitate desfășurată de Asociația Ortodoxă „Sf. Mare Mc. Gheorghe” Aradul Nou, asociație ce are ca scop astfel de acțiunifilantropice, prin implicarea tinerilor din biserică.Spitalul a primit o donație constând în 10 cântare medicale profesionale pentru nou-născuți, comandate în Germania, în valoare de 3000 lei. Donația a fost o continuare a activitățiidesfășurate în primăvară de către tinerii din grupa de cateheză și copiii din corul „Sfințișorii” dinParohia Ortodoxă Aradul Nou. Aceștia au adus atunci daruri pentru copiii proveniți din familiinevoiașe: 30 mp finet, 14 șampoane, 10 bax pampers, 70 căciulițe, 36 salopetuțe pentru bebeluși.

Cu această ocazie, toate mămicile au primit flori, iconițe și mărțișoare confecționate de copii.„Avem nevoie de asemenea activități filantropice și încercăm să le desfășurăm cât mai des cuajutorul credincioșilor și a sponsorilor noștrii, dar mai ales prin implicarea tinerilor din Biserică.Cântarele oferite au fost comandate în funcție de nevoile spitalului, după cerințele specialiștilor șiavând în vedere necesitatea cântăririi zilnice a nou-născuților. Mulțumim lui Dumnezeu că ne-aajutat să facem această faptă bună prin munca copiilor și mai ales prin jertfelnicia și dragosteaenoriașilor parohiei cât și a membrilor asociației” a declarat părintele Gabriel Mariș consiliersocial la Arhiepiscopia Aradului și președinte al asociației amintite.Banii au fost colectați în luna februarie, în cadrul programului „Mărțișor cu dragoste” aasociației, în care tinerii au confecționat 500 de mărțișoare în tehnica quilling și fimo și le-auoferit credincioșilor la biserică, după terminarea Sfintei Liturghii. Asociația își propune promovarea si derularea de programe, mecanisme și activități carevizează asistența socială, asistența medicală, asistența și dezvoltarea comunitară, economiasocială, educația și cercetarea interdisciplinară, cultura, dezvoltarea organizațională, tineretul șimediul, pe plan local, contribuind astfel la dezvoltarea comunității în spiritul valorilor creștin-ortodoxe, prin responsabilizarea sociala față de semeni și în mod deosebit față de grupurilevulnerabile. Totodată asociația își propune să desfășoare campanii de informare, sensibilizare șieducare a opiniei publice cu privire la subiecte relevante pentru activitatea sa și care afecteazăcalitatea vieții și demnitatea umană.
Asociația Ortodoxă „Sf. Mare Mc. Gheorghe” Aradul Nou