O MÂNĂ ÎNTINSĂ SEMENILOR PRIN PROIECTUL NAȚIONAL „MASA BUCURIEI”

Conștientă de așteptările dar și de chemarea și responsabilitatea misiunii ei social-filantropice, Biserica caută mereu, în diferite forme, să fie „mâna întinsă a samariteanului milostiv” pentru toți cei căzuți pradă neputințelor și încercărilor de orice fel, cu care societatea zilelor noastre ne pune la încercare pe noi și pe semenii noștri.
Sfântul Grigore Dialogul referindu-se la importanța milosteniei afirma: „Dând celui ce zace pe pământ, dai celui ce zace în Ceruri”, iar Sfântul Simeon Noul Teolog subliniază că Dumnezeu s-a unit cu toți săracii și suferinzii lumii acesteia atunci când zice „Domnul a primit să ia asupra Sa chipul fiecărui om lipsit și să Se unească pe Sine cu fiecare, ca fiecare, văzând pe fratele său ca pe Dumnezeu, să-l primească și să-l socotească ca pe Acela și să deșerte avutul său spre slujirea lui, precum și Hristos Și-a vărsat sângele Său pentru mântuirea noastră.”
În acest sens, joi 11.05.2017, cu purtarea de grijă a ÎnaltPreaSfințitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu – Arhiepiscop al Aradului, s-a derulat implementarea Proiectului național „Masa Bucuriei” în Parohia Buhani cu filia Minead, Protopopiatul Sebiș.
În cadrul acestui proiect, derulat în parteneriat de către Patriarhia Română și Selgros Cash & Carry, la nivelul fiecărei eparhii, parohiile mici beneficiază de produse alimentare spre a fi distribuite persoanelor și familiilor nevoiașe.
Ca de altfel și în ceilalți ani, beneficiari ai parteneriatului „Masa Bucuriei” au fost un număr de 43 de familii și persoane vârstnice și singure, defavorizate, din cuprinsul celor două localități – Buhani și Minead, aflate în componența parohiei Buhani, care au simțit mângâierea și purtarea de grijă a Bisericii față de toți fiii ei duhovnicești aflați în diferite încercări.

Pr. Paroh
Valentin Herbei

image

image

image