Vizita delegaţiei din Rotenburg la Centrul Eparhial din Arad

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a primit la Centrul Eparhial, luni, 08 mai 2017, vizita unei delegaţii formată din
domnul Primar al oraşului Rotenburg, Mr. Stephan Neher, Eminenta Sa, Episcopul Gebhard Fürst, Monsignor Dr. Stäps, domnul Rector al Universităţii de Sainte Aplicate din Rotenburg, prof. dr. h.c. Bastian Kaiser. La întâlnire au fost prezenți și reprezentanți ai Universității de Vest „Vasile Goldiș”: președintele universității prof. univ. dr. Aurel Ardelean, prof.univ.dr Coralia Cotoraci, Rectorul universității arădene, conf. univ. dr. Antoanela Naji.

Alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, au fost părinții consilieri eparhiali, părintele prof.univ.dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad și reprezentanții cultelor istorice din Arad. Printre obiectivele vizitate aici au fost biserica de lemn din parcul reşedinţei eparhiale şi paraclisul ,,Sfânta Treime”.

La finalul întâlnirii de la Centrul Eparhial, membrii delegaţiei i-au oferit Arhiepiscopului Aradului o medalie din argint pe care sunt inscripţionate catedralele din  Rothenburg şi Stuttgart, Germania, după care au semnat Cartea de aur de la Reşedinţa Arhiepiscopală.

Delegaţia se află într-o vizită la Universitatea de Vest ,,Vasile Goldiş” din Arad şi vizitând mai multe instituţii importante ale Cetăţii Aradului, au considerat oportună vizitarea Centrului Eparhial, a Catedralei arhiepiscopale şi a Catedralei vechi a Aradului.

Chiriarhul le-a mulţumit tuturor cu multă bucurie pentru această deosebită vizită.

Vizita delegaţiei în Arad se încheie marţi 9 mai.

Protos. Iustin Popovici

IMG_8672

IMG_8739

IMG_8793

IMG_8853

IMG_8858