Festivitatea de premiere a elevilor seminarişti la finalul anului şcolar 2016-2017

Vineri, 16 iunie 2017, ultima zi din calendarul şcolar al anului şcolar 2016-2017, s-a desfăşurat la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, în prezenţa ÎPS dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, festivitatea de premiere a elevilor seminarişti, în parcul Seminarului Teologic arădean, sub teii înfloriţi de aici.

După rostirea rugăciunii, PC părinte diac. prof. Călin Teuca, directorul şcolii, a deschis ceremonia, adresând cuvântul de salut invitaţilor, profesorilor, elevilor seminarişti şi părinţilor acestora, precum şi întregii asistenţe. Au luat cuvântul apoi d-na prof. Anca Stoenescu, inspector Şcolar General Adjunct la Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi consilier local municipal în CLM Arad, dl. prof. dr. Sorin Başchir, preşedintele Senatului Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, PC părinte conf. univ. dr. Lucian Farcaşiu, reprezentând Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad, felicitându-i pe toţi elevii premianţi.

ÎPS Timotei al Aradului a adresat un cuvânt celor prezenţi, în care a accentuat importanţa virtuţii ascultării, de care suntem datori cu toţii, indiferent în ce domeniu activăm, mai cu seamă cei din cadrul instituţiilor bisericeşti.

În continuare, diriginţii claselor Seminarului arădean, precum şi alţi profesori, au oferit premiile celor mai merituoşi elevi seminarişti, aceştia fiind aplaudaţi de către întreaga asistenţă. Premiile au fost oferite din partea Arhiepiscopiei Aradului, di partea Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, din fondurile proprii ale Seminarului şi ale Asociaţiei de Părinţi a şcolii, precum şi din partea unora dintre profesorii Seminarului. Dl. Flavius-Mădălin Dărăştean – şeful promoţiei 2017, precum şi cel care a obţinut premiul I în acest an şcolar (la clasa a XII-a) şi care a urcat în acest an pe podiumul etapei naţionale a Olimpiadei Naţionale de Religie pentru Seminariile şi Liceele Teologice Ortodoxe din România – a rostit, la final, un scurt cuvânt de îndemn către colegii lui mai tineri.

Pr.prof. Codin Şimonca-Opriţa

20170616_100610

20170616_100801

20170616_101051