Slujire arhierească şi instalarea noului preot în Parohia Mândruloc

În Duminica a 8-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Mândruloc, Protopopiatul Arad. Chiriarhul arădean a fost întâmpinat în faţa bisericii de un sobor de preoți din care au făcut parte pr. Mureșan Teodor – Parohia Cicir, pr. Pele Silviu Raul – Parohia Cruceni, pr. Vlad Oneţ – preot capelan Penitenciarul Arad, pr. Bogdan Oneț – noul preot paroh al Parohiei  Mândruloc.

Cu acest prilej Ierarhul alături de sobor,  a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Sfânta Liturghie în prezenţa autorităţilor locale şi a unui număr însemnat de credincioşi. Răspunsurile liturgice au fost date de corul de tineri a parohiei dar și de corul bărbătesc al Parohiei Ortodoxe Bocsig.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Copilărie minunată” (cf. citirilor scripturistice ale duminicii: I Cor. 1; Matei 14), care prin virtuţile ei arată lucrările minunate ale lui Dumnezeu spre binele oamenilor. Astfel, istorisirea săturării mulţimilor de către Mântuitorul la Sfântul Ev. Ioan (cap. 6) menţionează că cele cinci pâini şi doi peşti pentru înmulţirea minunată de către Domnul au fost ofranda unui băiat. Marea minune prefigurând Sfânta Euharistie lămureşte mai mult faptul cum înlăturarea dezbinărilor şi unitatea oamenilor în cele materiale ca şi comuniunea lor cu Dumnezeu în cele spirituale cere virtutea cuminţeniei şi nevinovăţiei copiilor cărora aparţine moştenirea pământului şi de asemenea a împărăţiei lui Dumnezeu, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

La finalul Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, părintele Flavius Petcuț, protopopul Aradului, a oficiat instalarea noului preot, în persoana Preacucernicului părinte Bogdan Oneț care este și fiu al acestei parohii. Acesta i-a înmânat noului preot Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi cheia bisericii, evidenţiind simbolismul acestora pentru cel căruia se încredinţează.

Noul preot al Parohiei Mândruloc,  părintele Bogdan Oneț, a adus mulţumire Bunului Dumnezeu pentru toate darurile pe care le-a revărsat cu îmbelşugare peste persoana sa, mulţumind, în acelaşi timp, cu recunoştinţă, Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru noua misiune preoţească încredinţată, asigurându-l de dragostea şi preţuirea pe care i-o poartă întreaga sa familie, arătând că încrederii acordate doreşte să-i răspundă cu slujire rodnică și cu bună-chivernisire.

Totodată, noul preot a adresat cuvânt de mulţumire și Preaonoratului părinte protopop, preoților slujitori, Consiliilor parohiale din actuala și vechea parohie, oficialităţilor locale și tuturor credincioşilor din Bocsig și Mândruloc ce au dorit să-i fie aproape la acest eveniment important din viața sa.

Protos. Iustin Popovici

20590645_1404461239591840_1801311488_o

20524153_1404460246258606_733626404_o

20535948_1404459342925363_1652193280_o

20524158_1404458546258776_1252978137_o