Slujire arhierească în noua biserică din cartierul Silvaş-Cadaş

În duminica a 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor), Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în Parohia Arad – Şega I, la biserica „Sfântul Proroc Ilie” din cartierul Silvaş-Cadaş, al municipiului Arad. Din sobor au făcut parte Pr Silviu-Nicolae Faur, consilier administrativ-bisericesc, Pr.prof.dr. Constantin Rus, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, Pr. Aurel Bonchiş, parohul acestei parohii şi diacon Mircea Proteasa.

În cuvântul de învăţătură, Ierarhul a vorbit celor prezenţi despre hrana cea spirituală cu care ar trebui să ne hrănim sufletul nostru. Prin participarea la Sfânta Liturghie, la Tainele Bisericii şi la celelalte slujbe avem posibilitatea să ne hrănim sufletul ascultând cuvântul lui Dumnezeu şi tâlcuirile scripturistice, iar mai apoi ne împărtăşim cu ,,pâinea cea cerească” spre vindecarea sufletului şi a trupului, spre iertarea păcatelor şi dobândirea vieţii celei veşnice. Acestea le dobândim doar în Biserică şi ne dăm seama de acest lucru văzând că Hristos nu a dat pâinile direct mulţimilor, ci prin intermediul Apostolilor, în mâinile cărora se înmulţeau pe măsură ce se împărţeau, ei devenind ,,iconomi ai tainelor lui Dumnezeu” (cf. I Cor. 4, 1). Înmulţirea pâinilor simbolizează fără îndoială binefacerile pe care Hristos-Dumnezeu le răspândeşte continuu asupra lumii prin Sfânta Sa Biserică şi prin Sfintele Taine şi Ierurgii. Cele cinci pâini, simbolul celor cinci prescuri, hrănesc şi satură spiritual omenirea de două mii de ani şi o vor hrăni până la sfârşitul veacurilor, a subliniat Preasfinţia Sa.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Aurel Bonchiş, a mulţumit Ierarhului pentru binecuvântare şi împreună slujire în această nouă biserică. Preasfinţitul Părinte Emilian, la rândul său a mulţumit părintelui paroh pentru invitaţie şi a dat îndrumările necesare pentru continuarea şantierului noii biserici din acest cartier pentru ducerea la bun sfârşit.

Protos. Iustin Popovici

IMG-20170730-WA0007

IMG-20170730-WA0008

IMG-20170730-WA0010