Binecuvântare de lucrări în Parohia Fiscut

​În Duminica a 13-a după Rusalii, la slujba de seară, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Fiscut, Protopopiatul Arad, la invitaţia preotului paroh Dan-Marius Braiţ şi a credincioşilor parohiei pentru a binecuvânta şi resfinţi troița restaurată din fața bisericii și lucrările efectuate la biserica cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Aici, chiriarhul a fost întâmpinat în faţa bisericii de părintele protopop Flavius Petcuț, care a rostit şi cuvântul de bun-venit, de preotul paroh şi preotul Valentin Goronea, fiul satului și de numeroşi credincioşi din parohie. Conform tradiţiei populare, copiii şi tinerii satului, îmbrăcaţi în frumoasele straie populare, specifice zonei, l-au întâmpinat pe ierarh cu pâine şi sare şi i-au oferit flori. ​Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba de sfințire a troiței și de binecuvântare a lucrărilor efectuate la biserică. A urmat apoi, săvârșirea slujbei Vecerniei.

​În cuvântul de învăţătură, pus sub titlul ,,Lucrători în via Domnului”, cu referire la citirile duminicale, ÎPS dr. Timotei a sintetizat cuvântarea de primire a protoiereului locului, ca și cel de prezentare a vieții parohiale ținut de preotul paroh, într-o tâlcuire ce a evidențiat în principal lucrarea credincioșilor în Biserică, aceea care este Trupul tainic al Domnului, din care toți fac parte, într-o unitate desăvârșită spre mântuire, fapt reflectat și în înnoirea și împodobirea Casei Domnului. Ierarhul a subliniat de asemenea faptul că Mântuitorul este Capul Trupului Bisericii și totodată, Piatra din capul unghiului sfintei ei zidiri. ​În cadrul slujbei Vecerniei, chiriarhul a hirotesit întru iconom-stavrofor pe preotul paroh Dan-Marius Braiţ ca apreciere şi meritată răsplată pentru activitatea pastoral-misionară pe care o desfăşoară în această parohie. ​La final, preotul paroh a mulţumit chiriarhului pentru purtarea de grijă şi dragostea părintească pe care ÎPS Timotei a arătat-o faţă de credincioşii acestei parohii precum şi pentru distincţia acordată care oglindeşte dragostea şi jertfelnicia bunilor credincioşi ai parohiei faţă de Sfânta Biserică. ​În încheiere preotul paroh a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru dragostea, jertfelnicia şi pentru ostenelile suportate pentru a fi împreună la această sărbătoare a parohiei.

Arhid. Tiberiu Ardelean