Proiectul social ,,Masa bucuriei” în Parohia Țipari, protopopiatul Arad

Urmând îndemnul Sfintei Scripturi: “ Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine” (Isaia 58,7), în data de 5 septembrie 2017, părintele paroh al Bisericii Ortodoxe din Țipari, protopopiatul Arad, Arhiepiscopia Aradului, a vizitat mai multe familii cu probleme sociale deosebite din parohie pentru a împărţi pachete cu alimente.
Părintele paroh, Oprea Mihai, a mulțumit atât în numele lui, cât și în numele familiilor nevoiașe care au luat parte la ,,Masa bucuriei”, întregii conduceri a Arhiepiscopiei Aradului pentru grija față de acești fii duhovnicești.
Acțiunea social-filantropică s-a desfășurat în contextul „Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti” şi al ,,Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, precum și în cadrul proiectului național „Masa Bucuriei” derulat de Patriarhia Română în parteneriat cu Selgros Cash&Carry, prin acesta arătându-se grija bisericii față de cei nevoiași.
Parohia Ortodoxă Țipari și filia Adea fac parte din rândul unităților bisericești sărace din Arhiepiscopia Aradului, care beneficiază de acest program de ajutorare a familiilor cu venituri reduse, prin dăruirea de produse alimentare și nealimentare.

​Pr. Oprea Mihai
​Parohia Ţipari​