Acțiune socială a militarilor arădeni

Cu toţii ştim că există oameni bogaţi şi săraci, oameni cu o poziţie socială privilegiată şi semeni de-ai noştri a căror traiectorie pe marea învolburată a acestei vieţi nu a fost tocmai conform visului lor. Există inimi de piatră, insensibile la ceea ce se întâmplă în jurul lor, însă sunt şi suflete care radiază bunătate iar rodul aceste virtuţi alese se răsfrânge cu generozitate acolo unde este nevoie. Sămânţa sădită în sufletele acestor oameni deosebiţi a adus rod însutit iar din acest dar ei au ales să dăruiască şi celor aflaţi în situaţii greu de ingerat pentru noi cei care trăim în confort.

         Astfel militarii din Cetatea Aradului împreună cu credincioşii Paraclisului Eparhial “ Trei Insule” al Arhiepiscopiei Aradului, în preajma zilei Armatei au continuat cu aceiaşi dragoste gestul umanitar pe care l-au făcut pe mai multe rânduri în acest an şi au vizitat mai multe familii nevoiaşe. Bătrâni şi copii s-au bucurat de daruri constând în alimente, îmbrăcăminte, jucării, rechizite şcolare. Zâmbetul smuls de pe faţa brăzdată de timp a bătrănilor, râsul zglobiu al copiilor care nu se aşteptau ca în această perioadă de toamnă să primească cadouri arată că cei cărora se datorează aceste gesturi au o inimă mare şi o verticalitate spirituală care face cinste societăţii şi mediului în care vieţuiesc. Cu cuvintele Sfântului Apostol Iacov care spune că “credinţa fără fapte este moartă”(Iacov 2.20) avem nădejdea că asemenea gesturi sunt şi vor fi făcute cu timp şi fără timp din dragoste şi solidaritate creştină.

preot militar Adrian David

1

3

4

5

6

7