Elevii din Ineu l-au sărbătorit pe Sfântul Mucenic Dimitrie

Miercuri, 26 octombrie 2017, de praznuirea Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir ,Biserica Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil din cadrul Protopopiatului Ineu,s-a bucurat de un numar mare de credinciosi prezenti la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie,dar si de copiii de la Colegiul Mihai Viteazul din Ineu,aflati in cadrul proiectului”Biserica de langa scoala mea”sub coordonarea Profesorului de religie Domnul Marcel Gaspar,au participat activ la Sfanta Liturghie ,impartasindu-se cu Sfintele si Dumnezeiestile Taine.
Elevii cunoscand de la ora de religie viata si petrecerea Sfantului Dimitrie Izvoratorul de Mir, in care au aplicat cele aflate in fise de lucru,concretizandu-le prin participarea la Sfanta Liturghie,alaturi de invatatoarele:Farcas Ancuta ,Invatatoarea clasei pregatitoare D;Bucatos Ancuta, invatatoarea clasei IB;si Alda Ana ,invatatoarea clasei a-IV-a,aratandu-le astfel ca scoala este buna cu biserica impreuna.
Mentionam ca s-au desfasurat multe astfel de activitati si cu ocazia altor sarbatori,fiind primiti si indrumati cu multa dragoste parinteasca de Parintele Protopop Adrian Zaha ,parohul Bisericii Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil din Ineu,precum si de parintele slujitor Dan Turean.
Prin aceste activitati elevii au deprins comportamentul adecvat la slujbele din cadrul eclesial,fiind mult mai responsabili fata de ceea ce fac,dupa modelul invatat din viata Sfantului Dimitrie ,si concretizat in predica ascultata in biserica ,dorind astfel sa fie mult mai crdinciosi ,si mult mai atasati fata de Biserica stramoseasca si fata de socetatea in care trăim.