Instalarea de preot la Parohia Dieci

În duminica a 22-a după Rusalii, cea a Bogatului nemilostiv și săracului Lazăr, în prezența părintelui Consilier bisericesc Silviu Faur cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Dr Timotei Seviciu, a avut loc instalarea noului preot paroh al Parohiei Dieci, preotul protopop al Protopopiatului Sebiș, Alexandru Botea.

Cu acest prilej s-a săvârșit Sfânta Liturghie de către delegatul eparhial pr Silviu Faur și un sobor de preoți din care a făcut parte părintele Florea Ioan fostul paroh, preotul Alexa Birău de la Parohia Chisindia, părintele protopop Botea Alexandru, în prezența autorităților locale și a unui număr însemnat de credincioși.

Cuvântul de învățătură, rostit de delegatul eparhial a combătut, din pericopa evanghelică, indiferența pe care a avut-o bogatul nemilostiv față de cel în nevoi, săracul Lazăr, și a îndemnat credincioșii prezenți în sfântul lăcaș la dragostea recomandată de Mântuitorul și la milostenia arătată față de cei în nevoi.

La finalul Sfintei Liturghii, la momentul instalării, s-au alăturat preotul Moț Dorel de la Parohia Gurahonț, preotul Bacoș Cristian de la Parohia Hălmagiu, preotul Herbei Valentin de la Parohia Buhani și preotul Vesa Ioan de la Parohia Iosășel, preoții pensionari Pui Traian și Popa Mihail, în prezența cărora părintele consilier Silviu Faur a înmânat Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii părintelui protopop Alexandru Botea, noul preot paroh al Parohiei Dieci, nu înainte de a mulțumi fostului preot paroh Florea Ioan pentru cei 22 de ani de păstorire în parohie, arătând că odată cu ieșirea la pensie preoția rămâne și se poate manifesta atât aici cât și în alte parohii atunci când va fi invitat. La rândul lui părintele Florea Ioan a mulțumit enoriașilor pentru toate câte au făcut împreună. Preotul Alexandru Botea a mulțumit bunului Dumnezeu pentru că a rânduit această zi, apoi Înaltpreasfințitului Arhiepiscop pentru încrederea acordată și a explicat în fața credincioșilor semnificația evenimentului instalării în parohie, atunci când a primit Sfânta Evanghelie, Sfânta cruce și cheile bisericii.

În încheiere a mulțumit tuturor credincioșilor, primarului și oficialităților locale, după care a urmat agapa frățescă.

thumbnail (2)

thumbnail (4)

thumbnail (5)