IPS Timotei a participat la Sesiunea națională de comunicări științifice „Aradul – Capitala politică a Marii Uniri

În ziua de pomenire a Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, 30 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a fost prezent la Sesiunea națională de comunicări științifice ,,Aradul – Capitala politică a Marii Uniri”, organizată în sala ,,Regele Ferdinand” de către Primăria Municipiului Arad.

Chiriarhul Aradului a rostit cu acest prilej o alocuțiune în care a arătat rolul Bisericii Ortodoxe în actul Marii Uniri.

Din cadrul acestei sesiuni spicuim: Vernisarea expoziției ,,Catedrala Încoronării. Istorie și Har”, prezentată de muzeograf Ionela Simona Mircea, Muzeul Național al Unirii, Alba-Iulia, dr. Felicia Oarcea, Complexul Muzeal Arad; Parada uniformelor Gărzilor Naționale Române – 1918; Comunicarea în plen a prof. univ. dr. Bogdan Murgescu, Universitatea București, președintele Societății de Științe Istorice din România „Marea Unire din 1918.Complexitate, valori, sens”; Lansări de carte: Lansarea volumului „Analele Aradului – III”, editura „Vasile Goldiș” University Press, Arad, 2017; Lansarea volumului „Rolul Aradului în realizarea Marii Uniri. O perspectivă cronologică”, autori: Marius Ioan Grec, Stelean Ioan Boia, Sorin Bulboacă, editura „Vasile Goldiș” University Press, Arad, 2017; Lansarea volumului „Figuri reprezentative de la noi:Vasile Goldiș”, autor: Ion Clopoțel, ediție anastatică, Biblioteca ziaristică Cluj, 1934; Lansarea volumului „Vasile Goldiș – 155 de ani de la naștere (1862-1934)”, autori: Marius Ioan Grec, Marțian Iovan, Stelean Ioan Boia; Lansarea volumului „Parohia ortodoxă română din Nădlac – repere de spiritualitate în cuvinte și imagini”, autor: Gabriela Adina Marco, editura „Tiparnița”, Arad, 2017; Lansarea volumului „Documente de la Matei Basarab privitoare la Mănăstirea Argeșului (1632-1654)”, autor: Laurențiu-Ștefan Szemkovics, editura „Ordessos”, Pitești, 2017; Lansarea volumului „Senatul militar român central al ofițerilor și soldaților din Viena (31 octombrie-27 noiembrie 1918)”, ediție, note și studiu introductiv de Mihai-Octavian Groza, editura „Argonaut”, 2017; prezentarea lucrărilor pe secțiuni în cadrul Sesiunii naționale de comunicări științifice „Arad – capitala politică a Marii Uniri”.

Începând cu orele 10:00, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a participat la Sfânta Liturghie săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, săvârșită de un sobor de preoți și diaconi, iar la momentul rânduit a rostit un cuvânt de învățătură.

La finalul sfintei slujbe, Chiriarhul, înconjurat de soborul slujitor, a săvârșit o slujbă de Te-Deum de mulțumire, închinat acestei zile de sărbătoare.

Protos. Iustin Popovici

1

2

thumbnail

3