Părintele Ioan Jidoi, protopop al Lipovei, a trecut la cele veşnice

Părintele Ioan Jidoi, protopop al Lipovei, a încetat din viaţă în noaptea de joi spre vineri, 2/3 noiembrie 2017, la vârsta de 62 de ani. Părintele Ioan Jidoi s-a născut la data de 18 mai 1955, în localitatea Slatina de Criş, com. Dezna, Jud. Arad.

A absolvit Seminarul Teologic Ortodox din Caransebeş şi Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu.

A slujit la Parohiile Chelmac și Radna de la începutul preoției și până ce și-a dat ultima suflare. În anul 2014 a fost numit de către Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Protopop al Lipovei.

Trupul neînsufleţit al părintelui protopop este depus în biserica parohială ,,Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Radna.

Slujba înmormântării părintelui protopop Ioan Jidoi va alea loc duminică în biserica din Radna.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului

site_arhiepiscopie1