A doua zi de Crăciun la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Cea de-a doua zi a Praznicului Naşterii Domnului, când se prăznuiește Soborul Maicii Domnului, a fost sărbătorită la Catedrala Arhiepiscopală din Arad prin Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de către Preasfinţitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor au făcut parte Părintele Simion Mladin, eclesiarhul catedralei, Părintele Gheorghe Gogan, Părintele Mircea Cricovean, Arhid. Florin Sirca, inspector de Religie în cadrul ISJ Arad, Arhid. Claudiu Condurache, Arhid. Gheorghe Lehaci și Arhid. Alexandru Tiulea. Sute de credincioşi au participat la sfânta slujbă.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul a făcut o analogie între pelerinajul făcut de Maica Domnului și Dreptul Iosif cu Pruncul Iisus spre Egipt și pelerinajul făcut de credincioși la sfintele moaște. După aceea, Preasfinția Sa a prezentat celor de față viața și învățăturile Sfântului Nicodim cel Sfințit de la Tismana. La final, Preasfințitul Părinte Emilian a transmis urările cuvenite tuturor credincioșilor prezenți și familiilor lor.

Zeci de copilași s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului.

Răspunsurile liturgice au fost date de cântăreții catedralei.

Protos. Iustin Popovici

1

2

3

4

5

6

8

9