Concertul de colinde al corului Catedralei arhiepiscopale din Arad

Duminică, 17 decembrie 2017, la ceas de seară, Corul Catedralei Arhiepiscopale ,,Sfânta Treime” din Arad, dirijat de părintele diac. Laviniu Morariu, a susținut un frumos concert de colinde. Concertul a fost prezentat de către Arhid. Claudiu Condurache.părintele prezentator spunea: ,,De foarte multe ori ne gândim ce este Crăciunul. Și aceasta nu doar ca perioadă a anului bisericesc sau laic (pentru că și laic se sărbătorește acest praznic) și trebuie să găsim semnificație departe, în copilăria noastră poate, atunci când ne bucuram de fiecare dată când cântam frumoasele colinde și simțeam mirosul bradului și îi aveam alături pe cei dragi ai noștri…La fel cum Evangheliile vestesc sau arată vestea cea bună, Colindele și cântecele din această perioadă le țin oarecum „isonul”. Un ison prin care se completează și ajung direct în sufletele noastre”.

În acest an, Corul Catedralei Arhiepiscopale „Sfânta Treime” din Arad a prezentat ascultătorilor următorul repertoriu:

1. Deschide usa crestine (Ioan Brie)
2.O, ce veste minunata (Dimitrie G. Kiriac)
3. Cantec de stea „la Betleem” (Constantin Dragusin)
4. Domnulet si Domn din cer (Gheorghe Cucu)
5. In ieslea din Vitleem (armonizare Nicu Moldoveanu)
6. Praznic Luminos (Timotei Popovici)
7. Doamne, a Tale cuvinte (Gheorghe Soima)
8. Azi e seara de Ajun (M. Emandi)
9. Vine Craciunu pe seara (Nicolae Ursu)
10.Sorcova de la batrani (armonizare de: Pr. Iulian Carstoiu)
11. Ziurel de zi (Tiberiu Brediceanu)
12. Leganelul lui Iisus ( Valentin Teodorian)
13. Sus Crestini (Timotei Popovici).

La final, Pr. Mircea Cricovean a mulțumit corului pentru reprezentația foarte reușită din această seară și le-a urat multă sănătate și inspirație în Noul An care bate la ușă.

image

image

image

image

image

image

image