Eroii revoluţiei din Decembrie 1989 au fost comemoraţi la Arad

Pe parcursul a trei zile, 21-23 decembrie, arădenii şi-au comemorat eroii din decembrie 1989. Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a luat parte la aceste evenimente, alături de oficialităţile centrale şi locale. Participanţii au purces la urmarea traseului pe care l-au parcurs revoluţionarii, începând cu Orologeria, continuând cu Strungul, făcându-se apoi popas la Paraclisul Martirilor de la UTA şi la Troiţa Eroilor din Cimitirul Eternitatea, la Crucea Eroilor Revoluţiei din faţa Palatului Administrativ, la Monumentul din faţa Inspectoratului Judeţean de Poliţie şi Monumentul Subcetate militarii Batalionului 191 Infanterie Col. Radu Golescu, la Monumentul Eroilor din zona Făt Frumos precum şi comemorarea lui Şandor Toth la monumentul de la Podul Traian.

În toate aceste locaţii, Chiriarhul locului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a rostit rugăciuni pentru cei care şi-au sacrificat viaţa pentru libertatea poporului român şi a rostit un cuvânt aferent momentului, în care a evocat zilele revoluţiei arădene şi pe cei care şi-au dat viaţa pentru libertatea şi demnitatea poporului nostru. Cuvinte de evocare au avut şi domnul Valentin Voicilă, precum şi alte oficialităţi arădene  sau revoluţion

La aceste manifestări, au mai participat: asociaţii de revoluţionari, reprezentanți ai  autorităţilor și instituțiilor publice, reprezentanți ai bisericilor locale, universităților, partide politice, ONG-uri etc

Protos. Iustin Popovici