Grupuri de colindători la Reşedinţa Arhiepiscopală din Arad

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a primit duminică  seara, 24 decembrie, la Reşedinţa Eparhială, grupuri de colindători, tineri şi bătrâni, veniţi împreună cu preoţii lor, pentru a  vesti Naşterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, i-a întâmpinat cu multă bucurie pe colindători, adresându-le fiecăruia cuvânt de bun venit şi mulţumire pentru vestea adusă şi în acest an, prin colind.

Dintre grupurile care l-au colindat pe chiriarh amintim: Corul Parohiei Şiria; Corul Parohiei Galşa; Corul ,,Oastea Domnului” Arad; Corul ,,Unirea Grădişteană” şi de tineret din Parohia Arad-Grădişte I; Corul Parohiei ,,Naşterea Domnului” Micalaca Veche II – Arad; Corul ,,Sfântul Ioan Hrisosostom” al bisericii ,,Sf. Cuv. Paraschiva” din incinta Spitalului Judeţean Arad; Corul de copii ,,Sfinţişorii” ai Parohiei Aradul Nou; Corul Parohiei Arad-Şega II; Corul de copii al Parohiei Cintei; Grupul de copii şi tineri de la Şcoala Ortodoxă ,,Sfântul Nicolae” din Arad; Tinerii din Trupa de Teatru ,,Ardalion” al Asociaţiei Filologos din Arad;  Corul mixt al Parohiei Micalaca Veche-Renaşterii; Corul mixt al Facultăţii de Teologie Ortodoxă şi al Catedralei Vechi din Arad, dirijat de conf.univ.dr. Mircea Buta; Corul maicilor de la Mănăstirea Arad-Gai.

La final, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei i-a binecuvântat pe colindători şi le-a oferit daruri.

Protos. Iustin Popovici

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12