Duminica dinainte de Crăciun la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului, a Sfinţilor Părinţi după Trup ai Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a săvârşit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi ţi în prezenţa numeroşilor credincioşi. Din sobor au făcut parte Părintele Simion Mladin, eclesiarhul catedralei, Părintele Gheorghe Gogan, Părintele Mircea Cricovean, Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector bisericesc, Arhid. Florin Sirca, inspector de Religie în cadrul ISJ Arad, Arhid. Claudiu Condurache şi Arhid. Alexandru Tiulea.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului, rostit cu acest prilej, a fost pus sub titlul ,,Înlesniri calendaristice”, între acestea şi ajunul Crăciunului în chiar Duminica dinaintea Naşterii Domnului, un îndoit moment care îndatorează la o grijă sporită faţă de cele sufleteşti, nu numai faţă de cele trupeşti. Rânduielile bisericeşti, însele, se îmbogăţesc pe măsura ritmului vieţii obişnuite, citirile sfinte ale zilei redând o întreagă istorie biblică cu nume legate de evenimente grăitoare privind lucrarea mântuirii, îndemnând la întâmpinarea praznicului cu fapte bune, pe măsura cuvenită. Vremea colindului întăreşte cu obiceiuri străvechi practica creştinească, a mai amintit Înaltpreasfinţia Sa.

Totodată, la sfârşitul Sfintei Liturghii Înaltpreasfinţia Sa a evocat memoria celor care, în urmă cu 28 de ani, s-au jertfit pentru libertatea şi demnitatea poporului român.

În seara zilei, Înaltpreasfinţia Sa a primit colindătorii la reşedinţa arhiepiscopală

Protos. Iustin Popovici

25990779_1153075844825870_2134152946_n

26030539_1153075828159205_1799572132_n