Parastas de pomenire în memoria mărturisitorilor arădeni din temnițele comuniste

În cadrul Anului comemorativ dedicat Patriarhului Justinian  și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română,  Arhiepiscopia Aradului organizează în ziua de miercuri, 20 decembrie 2017, ora 11:30, în Catedrala Veche din Arad, o slujbă de pomenire în memoria tuturor mărturisitorilor și pătimitorilor arădeni din temnițele comuniste. 

Slujba Parastasului va fi oficiată de către un sobor de preoți în frunte cu Ierarhii arădeni, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei,  și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

La acest moment sunt invitați să participe oficialitățile arădene, dascălii, studenții și elevii școlilor teologice precum și preoții și credincioșii din cuprinsul Eparhiei Aradului.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului

25519775_10203919482302669_1792907512_n