Concurs interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească”

Sâmbătă, 24 februarie 2018, la Colegiul Tehnologic de Industrie Alimentară Arad a avut loc concursul interdisciplinar de limba română şi religie –Cultură şi spiritualitate românească, pentru elevii din clasele V–VIII. Cei 30 elevi participanţi au avut posibilitatea să probeze abilităţile de susţinere a unei argumentări personale, bazate pe studiu comparativ şi pe intuiţie culturală, sub genericul Frumuseţea sacră a lumii, competiţia desfăşurându-se pe două niveluri, după cum urmează: clasele V-VI- Natura între cer şi pământ şi clasele VII-VIII- Omul între sacru şi profan.

Pentru etapa naţională, care se desfăşoară la Putna – Suceava, în 10-13 mai 2018, s-au calificat următorii elevi: Bîrla Teodora, cl. VII – Colegiul Naţional „Preparandia-Dimitrie Ţichindeal” (profesori coordonatori: Lazăr Flavius – religie şi Mihai Daniela – lb. şi literatura română) şi Debreni Mara, cl. V – Liceul Naţional de Informatică (profesori coordonatori: pr. prof. Nan Dacian – religie, prof. Cazacu-Golea Liliana – lb. şi literatura română).

Inspector şcolar,

arhid. prof. Sirca Florin