Cerc Misionar în Filia Măgulicea

Filia Măgilicea – parohia Vidra, Protopopiatul Sebiș, a găzduit în ziua de 15 martie 2018, întrunirea preoților din Cercul Pastoral-Misionar Hălmagiu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului de către preotul Cristian Bacoș.   

Întrunirea a început cu rostirea rugăciunilor începătoare, iar preotul paroh Bujor Nicoară a prezentat referatele celor doua teme din cadrul programului elaborat de Sfântul Sinod pentru acest an ,,Anul omagial al unității de credință și neam” :

1.Sinodalitatea – formă de conducere și păstrare a unității Bisericii;

2.Mitropolitul Nifon al Ungrovlahiei;

Preoții participanți pr. Cristian Bacoș – Hălmagiu, pr. Gheorghe Ancăș – Vîrfurile, pr. Cătălin Tulcan – Luncșoara,         pr.Silviu Buda – Lazuri, pr. Cosmin Roman – Țărmure, pr. Marcel Drăgan – Budești, pr. Andrei Zadic – Brusturi, pr. pensionar Gheorghe Vițelar și pr. paroh Bujor Nicoară, au dezbătut cele două teme prezentate.

În finalul întâlnirii preotul paroh a mulțumit preoților prezenți.

Pr. Bujor Nicoară-Parohia Vidra

thumbnail