CERC PASTORAL -MISIONAR ÎN PAROHIA USUSĂU

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului,cercul pastoral misionar Lipova I s-a întrunit duminică 11.03.2018 în parohia Ususău.

Întrunirea a debutat la orele 16:00,prin oficierea slujbei Vecerniei în Biserica parohială cu hramul Sf. Ierarh Nicolae din Ususău. După momentul de rugăciune, preotul Săvușcă Valentin de la parohia Dorgoș a ținut un frumos și bogat cuvânt pe tema „Grija pentru unitatea Bisericii exprimată la sinoadele ecumenice și locale”.

Părintele a arătat ca sinoadele, atât cele ecumenice cât și cele locale, specifice Ortodoxiei, se sprijină pe autoritatea Sfântului Duh, şi nu a vreunui slujitor al Bisericii. Din lucrarea sinoadelor ecumenice rezultă în chipul cel mai evident: că la fiecare pas și în fiecare vreme, viața Bisericii se împletește cu viața credincioșilor timpului respectiv; că viața și lucrarea Bisericii nu se situează deasupra societății și civilizațiilor, ci în comunitatea și pentru comunitatea credincioșilor”

Părintele paroh a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți la această slujbă iar seara s-a încheiat cu o agapă.

Pr. Ardeuan Florin

IMG_0590