Săptămână Duhovnicească în Parohia Cintei (18-25 Martie 2018)

În Duminica a V-a a Postului Mare cu ocazia Praznicului Buneivestiri a avut loc încheierea celei de a XVII-a Ediție a Săptămânii Duhovnicești organizată de parohie cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Astfel în Duminica a IV-a a Postului Mare la Sfânta Liturghie Înaltpreasfinția Sa a făcut deschiderea Săptămânii Duhovnicești. Luni în prima seară duhovnicească invitatul părintelui paroh și al credincioșilor a fost Părintele Profesor Dr. Constantin Rus de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, care după Slujba Vecerniei a rostit un cuvânt despre rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în viața credincioșilor.

Marți la Vecernia cu priveghere a participat Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și locțiitorul Episcopiei Daciei Felix, care în cuvântul de învățătură s-a referit la rugăciune și citirea cărților sfinte având ca model pe Sfântul Ioan Scărarul. Miercuri la Denia Canonului Mare a Sfântului Andrei Criteanul, în cuvântul de învățătură Părintele Ilica Ciprian de la Parohia Sintea Mică a explicat semnificația acestui canon raportându-se apoi și la valorile dreptei credințe. Joi la Slujba Vecerniei părintele invitat Albiș Dan de la Parohia Chișineu Criș II a insistat pe tematica rugăciunii atât de necesară în dialogul omului cu Dumnezeu. Vineri la Denia Acatistului Buneivestiri invitatul parohiei a fost Părintele Tudor Budeanu de la Parohia Macea, care s-a referit la semnificația Acatistului Buneivestiri dar și la diferite probleme de ordin pastoral-misionar care privesc viața duhovnicească a credincioșilor. Sâmbăta la Slujba Vecerniei cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și locțiitorul Episcopiei Daciei Felix, invitat a fost Părintele Marius Florin Vidican de la Parohia Bătania din Eparhia Ortodoxă Română a Ungariei, care a vorbit despre rolul Maicii Domnului în Cultul Ortodox. Duminică 25 03 2018 la Praznicul Buneivestiri a avut loc încheierea Săptămânii Duhovnicești, invitat fiind Părintele Arhimandrit Dr. Teofan Mada, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Aradului. În cuvântul de învățătură părintele vicar a vorbit despre semnificația praznicului Buneivestiri care este început al mântuirii noastre, iar apoi s-a referit la modelul de pocăință al Sfintei Maria Egipteanca amintită în Duminica a V-a a Postului Mare.
​​​Mircea Breda

image

image

image

image

image

image

image

image