Cerc pastoral-misionar în Parohia Turnu

În duminica a 4-a după Paști (Vindecarea slăbănogului de la Vitezda) 29 aprilie 2018, în Parohia Turnu, Protopopiatul Arad, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral – misionar Curtici, coordonat de către Părintele Ilie Nădăban.

Întrunirea a debutat la ora 17:00, în biserica parohială cu hramul „Sfântul Apostol și Evanghelist Luca”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârşită de un sobor de preoți, avându-l în frunte pe Preacuviosul Părinte Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului.

Din sobor au mai făcut parte: Pr. Ilie Nădăban – Parohia Curtici, Pr. Gheorghe Morar – Parohia Macea, Pr. Mircea Nicolau – Parohia Pecica I, Pr. Ioan Ponta – Parohia Iratoș, Pr. Alexandru Cotoraci – Parohia Nădlac, Pr. Felician Crăciun – Parohia Semlac, Pr. Cătălin Siladi – Parohia Pecica II, Pr. Mirel Lazăr – Parohia Șeitin și Preotul Paroh Marius Stratulat.

În cuvântul de învăţătură rostit la Taina Sfântului Maslu, Părintele Iustin Popovici le-a vorbit celor prezenți despre legătura ce există între păcat și boală, după cum reiese din rugăciunile rostite în cadrul slujbei și despre răbdarea de care trebuie să dea dovadă credinciosul în timpul bolii. De asemenea, părintele le-a vorbit despre efectele terapeutice sau tămăduitoare ale apei sfințite, făcând referire și la apa din Lacul Vitezda, și ale untdelemnului sfințit la Sfântul Maslu. Această sfântă taină vine în ajutorul nostru și ne repune pe drumul sănătos al vieții.

În continuare, părintele paroh Marius Stratulat a susţinut referatele cu temele: 1. Unirea de la 1918 și consecințele ei bisericești; 2. Slujitori ai Bisericii – promotori ai Marii Uniri.

La finalul întâlnirii, preotul paroh a mulțumit tuturor preoților și credincioșilor pentru participare.

Cătălin-Iulian Drăgan

1

2

3

4