Slujire Arhierească de Hramul Bisericii Ilie Iorest și Sava Brancovici Ineu Traian

Biserica Parohiei Ineu Traian, păstorită din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de către Preotul Iconom Stavrofor Sever Mocanu, a sărbătorit marți 24 aprilie pe Sfinţii Ierarhi Ilie Iorest şi Sava Brancovici, mitropoliţii Transilvaniei, ocrotitorii acestui sfânt locaş.

Bucuria praznicului a fost sporită şi de prezența în mijlocul credincioșilor a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, care a slujit Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți din care a făcut parte Părintele Adrian Zaha, Protopopul Ineului, Pr. Paroh Sever Mocanu, Pr. Ioan Vatrici – Parohia Răpsig, Pr. Dan Turean – Parohia Ineu, Pr. Alin-Ioan Curechian – Parohia Cil, Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu,  Arhid. Mircea Preoteasa, iar răspunsurile la strană fiind asigurate de Pr. Sorin Streulea – Parohia Ciuntești, Pr. Gabriel Streulea – Parohia Șilindia și Pr. Ovidiu Oprișa – Parohia Rogoz, în prezența oficialităților locale reprezentate prin Viceprimarul Ineului, Directorul Liceului ”Sava Brancovici” Ineu, a generalului în rezervă, a consilierilor și a numeroșilor credincioși.

În bogatul cuvântul de învățătură, Preasfințitul Emilian a arătat viața, activitatea și nevoințele sfinților Ierarhi Ilie Iorest şi Sava Brancovici, mitropoliţii Transilvaniei. De asemenea, Preasfinția Sa a evidențiat rolul pe care l-a avut Sfântul Sava Brancovici, original din cetatea Ineului, acesta fiind întâi protopop al Ineului, ajungând apoi mitropolit al Transilvaniei.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Emilian, a sfințit o impunătoare troită de lemn, executată în Bârsana Maramureș și donată de către doi buni credincioși ai parohiei, fiind amplasată în curtea Bisericii.

Părintele paroh Sever Mocanu a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, pentru binecuvântarea trimisă, Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului pentru bucuria adusă de împreuna slujire, preoților, oficialităților și tuturor credincioșilor care au fost alături atât la ridicarea Bisericii, cât și astăzi la bucuria prăznuirii Sfinților Ierarhi Ilie Iorest și Sava Brancovici, fiind singura biserică din Arhiepiscopia Aradului cu acest hram, ziua încheindu-se cu o agapă oferită de parohia gazdă.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori

1

2

3

4

5

6