Slujire arhierească în Joia Mare, în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Joia cea Mare, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia, în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La sfânta slujbă au participat mulţi credincioşi care s-au spovedit şi împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului.

În Joia Mare, în toate Bisericile Ortodoxe este oficiată Liturghia Sfântului Vasile Cel Mare unită cu Vecernia.

În cadrul Sfintei Liturghii euharistice din Sfânta şi Marea Joi, Chiriarhul nostru a sfinţit Agneţul ce a fost scos la Proscomidie, care se păstrează în Sfântul Altar de-a lungul întregului an, pentru a fi dăruit celor nou botezaţi, celor bol­navi şi celor ce se împărtăşesc în regim de urgenţă. Acest Sfânt Agneț special ce a fost sfințit la această Liturghie, va fi uscat și sfărâmat a treia zi de Paști. Această Sfântă Împărtășanie este păstrată în Chivotul din Sfântul Altar, pe Sfânta Masă.

Protos. Iustin Popovici

1

2