FESTIVITATE DE ABSOLVIRE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ARAD- ULTIMUL CLOPOŢEL

Marţi, 22 mai 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, s-au desfășurat festivitățile de absolvire pentru cea de-a XX-a generație de elevi seminariști.

După ce toți cei prezenți au intonat Rugăciunea Domnească şi Imnul de Stat al României, în deschidere, Părintele prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului arădean, a transmis un mesaj de bun venit întregii asistențe și, implicit, cel de felicitare către absolvenții promoției 2014-2018, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoțel, le-au fost înmânate diplomele de absolvire absolvenților clasei a XII-a de către Prof. Dr. Florica Faur, diriginta clasei a XII-a.

S-au adresat, mai apoi, gândurile de felicitare și totodată de responsabilizare, absolvenților de către Preacuviosul Părinte Dr. Iustin Popovici, consilier cultural şi delegat al  ÎPS Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului;   Dl. Vasilică Damian, Subprefectul Judeţului Arad;  Dl. Dan Codre, consilier al domnului Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad;  Preacuviosul Părinte Lect. Univ. Dr. Nicolae Tang , din partea Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” Arad;  Dl. Conf. Univ. Dr. Andrei Anghelina, Prorector al Universității de Vest „Vasile Goldiş” Arad;  D-na Prof. Eugenia Groşan, directorul Colegiului Naţional „Elena Ghiba-Birta”, din Arad.

În acordurile imnului academic Gaudeamus igitur a urmat momentul de predare a cheii de către elevii clasei a XII-a însoțit de alocuțiunile şefului de promoţie Alexandru-Silvius Obrad şi a reprezentantului clasei a XI-a, Radu-Mihai Popoviciu, cel care a preluat cheia responsabilităților elevilor generațiilor următoare.

Festivitatea s-a încheiat cu un mic concert susținut de corul Seminarului arădean, dirijat de Prof. Ştefan- Adrian Bugyi.

Dorin-Ioan Neag

Elev în clasa a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox Arad

2

3

4

5

7

8

9

15

a