Cerc pastoral – misionar  în parohia Vânători

Parohia Vânători, din protopopiatul Arad, a găzduit în duminica întâi după Rusalii, în data de 03.06.2018, cea de-a şaptea întrunirea a preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului.

 Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Sfinți Arhangheli Mihai și Gavril”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârșită de cei 12 preoți prezenți. Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Pavel Ioan – Parohia Sintea-Mare, Pr. Hurdea Mircea – Parohia Șimand, Pr. Boțoc Viorel – Parohia Socodor, Pr. Oprea Mihai – Parohia Țipari, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Borca Florin – Parohia Șepreuș, Pr. Slăv Andrei – Parohia Berechiu, Pr. Cîmpan Gheorghe – pensionar, Pr. Lipovan Cantemir – pensionar, Pr. Hanțiu Adrian – Parohia Vânători.

Răspunsurile la Taina Sfântului Maslu au fost date de grupul vocal ,,Sfinții Adrian și Natalia”, grup din care a făcut parte și preotul paroh, Hanţiu Adrian Ioan. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Slăv Andrei, de la Parohia Berechiu, care a aşezat l-a sufletul celor prezenţi importanţa pocăinţei şi a rugăciunii prin care noi primim puterea vindecătoare. Părintele a subliniat că acum, în perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, creștinul trebuie să dea mărturie credinței în Mântuitorul Iisus Hristos, având ca modele de viețuire creștinească pe toți Sfinții pomeniți în această Duminică.

În continuare, părintele paroh Hanţiu Adrian Ioan, a mulţumit tuturor celor prezenţi, şi a susţinut în faţa preoţilor referatele având ca teme: Uniația și efectele ei în spațiul românesc; Declararea și recunoașterea ridicării BOR la rang de Patriarhie. Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.

Următoarea întâlnire a Cercului pastoral-misionar Chișineu-Criș va avea loc în data de 24 iunie în Parohia Șimand.

Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari

2

3