CORUL SEMINARULUI TEOLOGIC ORTODOX ARAD, PREZENT LA SIMPOZIONUL „ MUZICA ROMÂNEASCĂ ÎN CONTEXTUL MARII UNIRI DE LA 1918”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop dr. Timotei, corul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, a participat vineri, 29 iunie, la simpozionul organizat în cadrul evenimentului „Lipova Symphonic City” cu titlul „ MUZICA ROMÂNEASCĂ ÎN CONTEXTUL MARII UNIRI DE LA 1918” .
Corul Seminarului, dirijat de domnul prof. Adrian-Ştefan Bugyi, a răspuns cu bucurie invitaţiei făcute interpretând un repertoriu patriotic şi religios. Imnul eroilor, Ştefan, Ştefan Domn cel Mare, Înnoieşte-te noule Ierusalime, sunt piesele corale, care au întregit repertoriul propus publicului.
Simpozionul s-a deşfăşurat în Muzeul Oraşului Lipova fiind moderat de muzicologul Tatiana Țugulea de la Academia de Muzică Gheorghe Dima, Cluj-Napoca.
Dorin-Ioan Neag
Elev la Seminarul Teologic Ortodox Arad

image