Cerc pastoral-misionar în Parohia Mișca

Parohia Mișca din protopopiatul Arad a găzduit duminică 08.07.2018 întrunirea preoților din cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș condus de Pr. Daniel-Mirel Dumitru.

Întrunirea a debutat la ora 1800 prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârsită de 13 preoți. Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Cantemir Lipovanu – pensioner, Pr. Câmpan Gheorghe – pensionar, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Traian Moțiu – Parohia Pilu, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Simand, Pr. Aurel Mager- Parohia Nădab, Pr. Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Ovidiu Ardelean – Parohia Socodor, Pr. Pavel Ioan – Parohia Sintea-Mare,  Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca

Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Gabriel Gosta, din parohia Șimand, pe tema Evangheliei din Duminica a VI-a după Rusalii. Părintele paroh Nicolae Vidican a mulțumit părintelui Gosta Gabriel pentru cuvântul de învățătură, a mulțumit celor 12 preoți din cercul pastoral-misionar pentru împreuna-slujire și nu în ultimul rând, credincioșilor pentru participare într-un număr atât de mare la Sfânta Taină.

În continuare, preotul paroh a susținut referatul cu temele: „ Rolul mănăstirilor, al vetrelor de formare duhovnicească și al pelerinajelor în menținerea unității de credință și de neam” și „ Statutul șagunian și tradiția canonică – baze ale unității bisericești după Marea Unire”

Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.

20180708_184324