Slujire arhierească în Parohia Turnu

În Duminica a 8-a după Rusalii, 22 iulie 2018, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Evanghelist Luca” a Parohiei Turnu din cadrul Protopopiatului Arad. Din sobor au făcut parte părintele paroh Marius Stratulat, pr. Arxinte Mureșan de la Parohia Sederhat și Arhid. Gheorghe Lehaci.Cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej de către  Preasfințitul Emilian, a fost intitulat: ,,Să prețuim darurile lui Dumnezeu și să fim darnici cu semenii”. Îndemnul din Evanghelia de astăzi, ,,Dați-le voi să mănânce!” se referă și la actele de milostenie pe care trebuie să le facem față de aproapele aflat în nevoie. Acest îndemn este împlinit astăzi cu precădere de slujitorii sfintelor altare care împart Sfânta Euharistie și cuvântul evanghelic credincioșilor evlavioși și flămânzi după mâncarea cea mântuitoare, a mai amintit Preasfinția Sa.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh a mulțumit Ierarhului pentru acest popas duhovnicesc în mijlocul comunității parohiale și tuturor celor prezenți la sfânta slujbă.

Protos. Iustin Popovici

1

3

4

5

6