Cerc pastoral – misionar în parohia Şiclău

Parohia Şiclău din protopopiatul Arad, a găzduit în Duminica a X-a după Rusalii, întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş coordonați din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.

Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Schimbarea la Faţă”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârşită de un sobor de 13 preoţi prezenţi, din care au făcut parte: Pr. Dumitru Daniel-Mirel – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Albiș Dan-Viorel – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Lipovanu Cantemir – pensionar, Pr. Boțoc Viorel – Parohia Socodor, Pr. Ardelean Ovidiu – Parohia Socodor, Pr. Moțiu Traian – Parohia Pilu, Pr. Sava Radu-Marin – Parohia Şiclău, Pr. Milan Dumitru Dragoş – Parohia Vărşand, Pr. Hanţiu Adrian – Parohia Vânători, Pr. Oprea Mihai – Parohia Ţipari, Pr. Mager Aurel – Parohia Nădab, Pr. Pavel Ioan – Parohia Sintea-Mare,  Pr. Vidican Nicolae – Parohia Mișca.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de părintele Vidican Nicolae de la parohia Mişca, care a vorbit celor prezenţi despre credinţa bazată pe rugăciune şi post, făcând analogie între Evanghelia Duminicii a X-a după Rusalii (Matei XVII, 14-23), Praznicul Schimbării la Faţă şi perioada postului închinat sărbătorii Adormirii Maicii Domnului.

În continuare, părintele paroh Radu Sava, sub contextul „Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918”, a susţinut referatele având ca teme: Școala ardeleană și iluminismul în spațiul românesc şi Luptă și sacrificiu pentru credință și neam (clerici, monahi și politicieni care au suferit din cauza idealului unității românești în Transilvania, Basarabia și Bucovina). Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 19 august, în Parohia Vărşand.

Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari

2

3

4