Cerc pastoral-misionar în Parohia Sântana II

Duminică, 23 septembrie 2018, Parohia Ortodoxa Română Sântana II din Protopopiatul Arad a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către preacucernicul părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.
Întrunirea a început în biserica parohială, la ora 17, prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu. La sfârșitul slujbei, preotul paroh Ioan Crainic a mulțumit preoților împreună slujitori, cât și credincioșilor prezenți, iar preotul Nicolae Breda de la Parohia Cintei a rostit un scurt, dar frumos cuvânt de învățătură despre foloasele Sfântului Maslu, despre cinstirea sfintei Cruci, dar si despre importanta Anului Centenar al Marii Uniri. Apoi preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Ioan Crainic. În referatul prezentat, „Biserica si Marea Unire”, părintele Ioan Crainic a vorbit despre relaţia dintre Biserica Ortodoxă Română, privită ca instituţie, şi Marea Unire, despre rolul BOR în înfăptuirea şi consolidarea statului naţional unitar roman,
La finalul discuţiilor, preotul paroh Ioan Crainic a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

​​​Diacon
​Adrian Crainic