Concursul „Exatlon” în Parohia Sederhat

Prin implicarea celor două instituții ale statului Gradinita Sederhat reprezentată prin dna Ponta Alexandra si a Parohiei Ortodoxe Române Sederhat reprezentată prin Pr. Mureșan Arxinte și cu ocazia zilei dedicată vârstnicilor in Parohia Sederhat sa desfășurat un eveniment ce a reunit impreuna trei generații: bunici, copii și nepoți. Principali beneficiari ai acestui eveniment au fost copiii. Ei au reusit să aducă un zâmbet pe chipurile părinților si a bunicilor prin activitățile lor. Evenimentul a avut loc datorită unui parteneriat intre Parohia Ortodoxă Română Sederhat si Grădinița Sederhat. Vârsta participanților a fost cuprinsă între 5-14 ani. Fiecare copil participant a fost însoțit de către părinți sau bunici  pe care i-au avut atât ca susținători cât și însoțitori. Educatoarea grădiniței dna Ponta Alexandra ia organizat pe copii in functie de vârstă pe doua grupe „albastru” și „roșu” care mai apoi au dat start concursului. Concurentii au avut la dispozitie doua trasee diferite în care să-și arate măiestria, talentul dar si forța fizică. Primul traseu   a scos in evidență talentul și măiestria de a se strecura printre jaloane si obstacole, pentru a ajunge la sfârșitul cursei. Iar cel de-al doilea traseu pe lângă obstacole, concurenții au fost nevoiți să împingă baloți de paie, găleți cu apă la care sau adăugat și  mingi medicinale. La finalul competiției fiecare copil participant a fost premiat cu o medalie de aur ca răsplată pentru efortul depus. Acest concurs pe lângă faptul că a adus un zâmbet dulce pe chipurile bunicilor și a părinților cărora a reușit să le descrețească frunțile, a scos in evidență importanța familei în biserică și societate. Iată cum un eveniment simplu la prima vedere reușește să unească  trei generații: bunici, părinți și copii. Astăzi  când familia este greu încercată de toate vitregiile din societate putem să arătăm lumii întregi că zâmbetul copiilor aduce fericirea părinților iar fericirea părintilor aduce bucuria și împlinirea bunicilor. Aceasta este familia creștină pe care trebuie să o aparam cu orice preț pentru că ea este viitorul nostru.

a transmis pr. Arxinte Mureșan

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.30.21(1)

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.30.19

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.30.21

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.30.52

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.30.52(1)