CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA LALAȘINȚ

În data de 11.11.2018, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-Misionar Lipova, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către preotul Ardeuan Florin, s-au întrunit la Biserica ortodoxă din satul Lalașinț, Protopopiatul Lipova.
După Sfânta Liturghie, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu de un sobor de preoți din care au făcut parte: Pr. Bândea Gheorghe (Bârzava), Pr. Matei Florin (Bata), Pr. Ardelean Cornel (Chelmac), Pr. Butar Pascu (Dumbrăvița), Pr. Săvușcă Valentin (Dorgoș), Pr. Sucigan Cosmin (Căpruța), Pr. Constantin Petru (Lalașinț).
Cuvântul de învățătură a fost rostit de Pr. Matei Florin care a vorbit despre importanța cultului îngerilor în Biserica Ortodoxă.
Preotul locului Constantin Petru a mulțumit tuturor celor prezenți pentru osteneală și ziua s-a încheiat cu o agapă frățeasca oferită de credincioșii parohiei Lalașinț.

Pr. Constantin Petru

image