Chiriarhul arădean a slujit la Catedrala Veche din Arad, cu prilejul manifestărilor dedicate Centenarului

În Duminica a 25-a după Rusalii, 11 noiembrie 2018, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Veche a Aradului, cu prilejul manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri de la 1918, organizate de către Parohia Arad-Centru, la inițiativa Părintelui paroh Traian Micoroi. Din sobor au făcut parte: Pr. Flavius Petcuț, protopopul Aradului, Pr. Prof. Dr. Cristinel Ioja, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, Pr.Prof. Dr. Ioan Tulcan, Pr. Paroh Traian Micoroi, Pr. Pavel Teodor, Pr. pensionar Eugen Crișan, Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, Arhid. Iov Orădan, Arhid. Viorel Herlo.În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul arădean a vorbit despre ,,Unitatea Duhului întru legătura păcii” (pe baza citirilor scripturistice ale duminicii: Efes. 4; Lc. 10), realizată prin limpezimea chipului aproapelui în ochii sufletești a fiecărui creștin întocmai samarineanului milostiv din Evanghelia duminicii. Având în vedere consacrarea zilei pentru festivitatea Centenarului Marii Uniri la Catedrala Veche arădeană, martoră a multor evenimente istorice, îndemnul apostolic redat în titlu, rămâne călăuzitor pentru toți fiii Bisericii și ai țării de a urma credința înaintașilor spre asigurarea și în viitor a căii desăvârșirii binelui, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

La finalul Sfinte Liturghii, Înaltpreasfinția Sa, a oficiat un Parastas pentru ctitorii, slujitorii și binefăcătorii Catedralei Vechi între care au fost pomeniți și membrii arădeni participanți la înfăptuirea Marii Uniri de la 1918.

La sfârșitul slujbei, Preacucernicul Părinte Traian-Ioan Micoroi, Parohul Catedralei Vechi, a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru binecuvântarea acordată pentru desfășurarea acestui eveniment precum și pentru participarea la programul desfășurării acestuia pe parcursul a trei zile. Cuvânt de mulțumire a adresat și tuturor slujitorilor și credincioșilor care s-au ostenit pentru buna organizare a acestui eveniment istoric.

La Sfânta Liturghie au participat numeroase oficialități locale, între care amintim pe domnul Sergiu Bîlcea, Vicepreședintele Consiliului Județean Arad și pe domnul Prof. Univ. Dr. Aurel Ardelean, Președintele Universității de Vest ,,Vasile Goldiș” din Arad.

Răspunsurile liturgice, au fost date de cântăreţii stranei Catedralei Vechi, precum și de Corul ,,Armonia”, condus de maestrul Ovidiu Boar.

Protos. Iustin Popovici

DSC_0268

45878930_200846120801919_5497138451855704064_n

45858254_1083041665191198_1236890056568864768_n

image

image

DSC_0237

DSC_0253

DSC_0257

image