CONCURS ȘI SIMPOZION INTERNAȚIONAL ,,Românitate și creștinism, coordonate ale unității etnice și spirituale românești”

Miercuri, 28 noiembrie 2018, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, s-a desfășurat a X-a ediție a Concursului și simpozionului internațional de creație literară, creație plastică și artă fotografică Românitate și creștinism, coordonate ale unității etnice și spirituale românești, întrucât Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2018 ca Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română.

Slujba de Te-Deum a fost oficiată de Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, Consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, pr. prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, pr. prof. Codin Șimonca-Oprița, pr. prof. Dacian-Emilian Nan, pr. prof. Sergiu-Vlad Sandu şi diac. Lucian-Victor Baba, profesori la Seminarul Teologic Ortodox din Arad.

Manifestările în plen ale simpozionului au debutat în prezenţa Preasfinţitului Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, care a vorbit despre jertfa şi demnitatea poporului român. Au luat cuvântul, în cele ce au urmat: Preacucernicul Părinte dr. Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, domnul Doru Sinaci, Directorul bibliotecii ,,A. D. Xenopol” din Arad, domnul Flavius Morar, consilier din cadrul Cancelariei Prefectului  şi doamna Simona Stiger, Inspector şcolar la I.Ş.J. Arad.

Dezbaterea în plen a lucrărilor s-a desfășurat în prezenţa invitaţilor: doamna prof. Adela Redeş, director la Casa Corpului Didactic ,,Alexandru Gavra”, arhid. prof. Florin Sirca, inspector școlar pentru Management instituțional și Religie, Preaonoratul Părinte Ognean Plavşici, Protopopul sârbilor din Arad, doamna prof. Eugenia Groșan, Director al Colegiului Național Elena Ghiba Birta Arad, doamna Doina Stoica, Director la Liceul Tehnologic Francisc Neuman şi prof. Viorel Binchiciu.

Susținerea lucrărilor a fost urmată de premierea elevilor participanți la cele 3 secțiuni ale concursului. Evenimentul a reunit peste 500 de participanți din străinătate și din 21 de județe ale țării, care și-au manifestat interesul pentru temele propuse de organizatori:

1. Unitatea de neam la cronicarii sec. al XVII-lea – al XVIII-lea

2. Mărturia dreptei credințe străbune la domnitorii români. Ctitori, ctitorii și mari duhovnici.

3. Sfântul Apostol Andrei și originea creștinismului românesc.

4. Unitatea în credință a neamului românesc: Simbolul credinței. Alte contribuții la mărturia unității creștine ale neamului nostru.

5. Sfânta Liturghie – temei al unității neamului nostru.

6. Marea Unire din 1918. Formarea României Mari.

7. Alba Iulia – orașul Marii Uniri.

8. Reprezentanți ai Aradului la Marea Unire.

9. Biserica și Marea Unire.

10. Iarna bucuriei noastre (pentru elevii cu CES).

Cele peste 300 de lucrări de artă plastică şi artă fotografică au putut fi văzute în expoziţia al cărui vernisaj a avut loc după lansarea volumului. Organizatorii acestor activități au fost: pr. prof. Pompiliu Gavra, pr. prof. Codin Şimonca-Opriţa, pr. prof. Dacian Emilian Nan, arhid. prof. drd.Tiberiu Ardelean, prof. Andrea Vida, prof. Beatrice Mandă, prof. Mihaela Neagoe, prof. dr. Diana Şimonca-Opriţa, prof. Camelia Nan.

Dintre parteneri amintim: Arhiepiscopia Aradului, Parohiile ortodoxe din Chitighaz, Ungaria; Dortmund, Germania; Praga, Cehia; Rocca di Papa, Italia; Liege, Belgia; Micălaca Veche Arad, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad; Universitatea Aurel Vlaicu Arad; Universitatea de Vest Vasile Goldiş Arad; Colegiul Naţional Moise Nicoară Arad; Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad. Încheierea a fost marcată de un moment artistic susţinut de către elevii Seminarului Teologic Ortodox Arad, coordonaţi de domnii profesori: Marius Lăscoiu-Martin şi Ştefan-Adrian Bugyi, având următorul repertoriu: DIN CER SENIN-aşezare pe notaţie liniară prof. Marius Lăscoiu-Martin, DOMNUL IISUS HRISTOS- D. G. Kiriak, IMNUL EROILOR- Ionel Brătianu, ASTĂZI FRAŢILOR ROMÂNI- armonizare Nicolae Lungu, ŞTEFAN DOMN CEL MARE- armonizare Ioan Vidu. A urmat o suită instrumentală de inspiraţie folclorică ce a transmis publicului bucuria unităţii de neam, iar elevul Dorin-Ioan Neag a interpetat câteva piese patriotice.

Drăgan Cătălin-Iulian

Secretar al Seminarului Teologic Ortodox din Arad

1

2

3

4

5

47095654_2210509042565677_1858568082830655488_n

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15