1 decembrie – O zi națională cu însemnătate de Centenar și în Parohia Buhani

Ca și în majoritatea localităților din cuprinsul României Mari, ziua de 1 decembrie a reprezentat o zi măreață, de reamintire și reafirmare a identității naționale și de credință a tuturor românilor care, îndeosebi în acest an centenar au omagiat în chip deosebit pe toți făuritorii Marii Uniri din 1918, precum și pe toți eroii neamului care s-au jertfit pe câmpurile de luptă din timpul celor Două Războaie Mondiale precum și a tuturor eroilor neamului din decursul istoriei noastre naționale.

În cuprinsul parohiei Buhani, programul sărbătorilor naționale a început vineri -30 noiembrie când în biserica „Duminica Tuturor Sfinților” din Minead a fost săvârșită Sfânta Liturghie urmată de slujba Parastasului pentru eroii satului Minead căzuți în cele Două Războaie mondiale.

Sâmbătă – 1 decembrie începând cu orele 11,30 în biserica ” Duminica Tuturor Sfinților” din localitatea Buhani, a fost oficiată slujba de Te-Deum, urmată de slujba de pomenire a eroilor satului Buhani căzuți în cele Două Războaie mondiale în fața Monumentului eroilor, edificat prin jertfelnicia localnicilor în cursul acestui an, și sfințit la data de 18.11.2018, fiind sfințit și steagul eroilor satului Buhani.

După săvârșirea slujbei de pomenire, în amintirea acestei zile istorice, a fost plantat în curtea bisericii parohiale un tei, daruit cu multă dragoste de către d- nul Ioan Chira- un român cu profunde și autentice trăiri patriotice.

Programul manifestărilor dedicate zilei naționale s-a încheiat cu o agapă frățească pe acorduri de cântece naționale, în cadrul căreia cei prezenți au putut experia bucuria unității naționale și a dragostei frățești sub purtarea de grijă a lui Dumnezeu.

Dincolo de toate, Biserica a fost este și caută și pe mai departe să fie „leagănul unității și identității naționale „, acel ultim bastion al credinței, acel glas al trezirii conștiinței naționale, care chiar dacă deranjă, pe mulți, într-o lume secularizată, nu va conteni să țină mereu „crucea în frunte”, îndemnând la deșteptare neamul acesta românesc, care are menirea de a pastra și pe mai departe identitatea dăruită cu multe jertfe de către înaintașii noștri.

Veșnică odihnă eroilor neamului românesc!

La mulți ani Români!

A transmis Preot Paroh Valentin Herbei

image

image

image

image

image

image

image