Colindători de seamă în biserica parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” – Vladimirescu I, Arad

Ziua de 9 decembrie 2018, Duminica tămăduirii femeii gârbove, a fost o zi deosebită pentru parohia „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” – Vladimirescu I, Arad. Dimineaţa credincioşii au participat la slujba Utreniei şi la cea a Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii, în cadrul căreia părintele paroh Codin Şimonca-Opriţa a susţinut o predică despre rolul pericopei duminicale în pregătirea credincioşilor pe calea pe care o parcurgem în acest post, spre Praznicul Naşterii Domnului şi cel  al Teofaniei de la râul Iordan.În seara zilei credincioşii au avut parte de bucuria prezenţei la strana bisericii a grupului vocal „Trifon Lugojan” al Catedralei Arhiepiscopale  a Aradului, condus de domnul Marinel Roz, după ce în dimineaţa aceleiaşi zile, membrii acestui grup vocal au asigurat răspunsurile liturgice la slujba de sfinţire a picturii noii Catedrale Arhiepiscopale a Aradului. În încheierea slujbei, după cuvântul de învăţătură al părintelui paroh, a avut loc un concert de colinde şi cântece patriotice care a emoţionat profund credincioşii, unii veniţi şi din alte parohii apropiate, între care un grup de credincioşi de la parohia Fântânele, în frunte cu părintele lor paroh, Dan-Dorin Mândra.

Repertoriul a cuprins atât colinde tradiţionale, cât şi unele creaţii recente, precum şi cântece patriotice, într-o simbioză perfectă a cântului tradiţional bisericesc al neamului românesc cu simţămintele sale curate patriotice.

Pr. prof. Codin Şimonca-Opriţa

2

3

4

5

6

7