Credincioșii Parohiei Crocna prezenți la Alba Iulia

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscopul Aradului, credincioșii Parohiei Crocna și din alte localități din apropiere, dimpreună cu Preotul Paroh Bej Florin au sărbătorit cu multă emoție și aleasă bucurie ziua de 1 Decembrie în orașul Marii Uniri, la Alba Iulia, în ”a doua capitală a țării”, așa cum o numea primarul Alba Iuliei, Mircea Hava, în discursul său.
În prezența Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul României, a Prea Fericitului Părinte Patriarh Teofil, Patriarhul Ierusalimului, a multor ierarhi și oficialități din țară, ziua națională și sărbătorirea Centenarului a căpătat o frumusețe aparte, pentru că încă din zorii zilei, precum și pe parcursul ei, s-au înălțat alese rugăciuni pentru popor, pentru țară și pentru unitatea ei.
Cu gândul la lacrimile, bucuria și mulțumirea celor prezenți în urmă cu 100 de ani la Marea Unire de la 1918, pelerinii au așezat ziua de astăzi la loc de cinste în adâncurile lor.

”La mulți ani tuturor românilor”!
image

image